Przewodnik po Wszystkich Lotniskach w Polsce z Połączeniami do USA

0
64
Rate this post

Wprowadzenie do Lotnisk Cywilnych w Polsce

Polska, jako jeden z największych krajów w Europie Środkowej, posiada rozwiniętą sieć lotnisk cywilnych, które łączą kraj z resztą świata. W związku z rosnącą liczbą pasażerów oraz zwiększonym zainteresowaniem podróżami międzynarodowymi, szczególnie do Stanów Zjednoczonych, warto przyjrzeć się bliżej wszystkim lotniskom w Polsce oraz ich połączeniom transatlantyckim.

Najważniejsze Lotniska w Polsce

Lotnisko Chopina w Warszawie (WAW)

Lokalizacja: Warszawa, Mazowieckie
Kod IATA: WAW
Rok Otwarcia: 1934

Lotnisko Chopina jest największym i najważniejszym lotniskiem w Polsce. Obsługuje większość międzynarodowych połączeń, w tym bezpośrednie loty do Stanów Zjednoczonych, takie jak:

  • Warszawa – Nowy Jork (JFK): Operowane przez PLL LOT i Delta Airlines.
  • Warszawa – Chicago (ORD): Regularne loty PLL LOT oraz American Airlines.

Lotnisko Kraków-Balice (KRK)

Lokalizacja: Kraków, Małopolskie
Kod IATA: KRK
Rok Otwarcia: 1964

Lotnisko im. Jana Pawła II w Krakowie jest drugim co do wielkości lotniskiem w Polsce. Obsługuje wiele międzynarodowych połączeń, w tym:

  • Kraków – Chicago (ORD): Loty sezonowe PLL LOT.

Lotnisko Gdańsk-Rębiechowo (GDN)

Lokalizacja: Gdańsk, Pomorskie
Kod IATA: GDN
Rok Otwarcia: 1974

Port Lotniczy im. Lecha Wałęsy w Gdańsku obsługuje głównie połączenia europejskie, ale także sezonowe loty do USA, takie jak:

  • Gdańsk – Nowy Jork (JFK): Operowane przez PLL LOT.

Lotnisko Katowice-Pyrzowice (KTW)

Lokalizacja: Katowice, Śląskie
Kod IATA: KTW
Rok Otwarcia: 1966

Międzynarodowy Port Lotniczy Katowice-Pyrzowice obsługuje wiele połączeń czarterowych i tanich linii lotniczych. Chociaż obecnie nie ma bezpośrednich lotów do USA, lotnisko dynamicznie się rozwija.

Lotnisko Wrocław-Strachowice (WRO)

Lokalizacja: Wrocław, Dolnośląskie
Kod IATA: WRO
Rok Otwarcia: 1938

Port Lotniczy im. Mikołaja Kopernika we Wrocławiu obsługuje głównie połączenia europejskie, ale również sezonowe loty czarterowe do USA.

Mniejsze Lotniska z Potencjałem Międzynarodowym

Lotnisko Poznań-Ławica (POZ)

Lokalizacja: Poznań, Wielkopolskie
Kod IATA: POZ
Rok Otwarcia: 1913

Port Lotniczy Poznań-Ławica, choć nie oferuje bezpośrednich połączeń do USA, ma duży potencjał rozwoju dzięki swojemu centralnemu położeniu w Polsce i rosnącej liczbie pasażerów.

Lotnisko Rzeszów-Jasionka (RZE)

Lokalizacja: Rzeszów, Podkarpackie
Kod IATA: RZE
Rok Otwarcia: 1941

Port Lotniczy Rzeszów-Jasionka obsługuje połączenia międzynarodowe, głównie do Europy Zachodniej, ale również sezonowe loty do USA.

Lotnisko Lublin (LUZ)

Lokalizacja: Lublin, Lubelskie
Kod IATA: LUZ
Rok Otwarcia: 2012

Lotnisko Lublin jest jednym z najmłodszych lotnisk w Polsce, szybko zyskującym na znaczeniu dzięki dynamicznemu rozwojowi regionu.

Nowe Projekty i Modernizacje

Lotnisko Radom-Sadków (RDO)

Lokalizacja: Radom, Mazowieckie
Kod IATA: RDO
Rok Otwarcia: 1929 (cywilne od 2014)

Lotnisko w Radomiu jest obecnie modernizowane, aby odciążyć Lotnisko Chopina w Warszawie. Plany obejmują rozszerzenie oferty międzynarodowej, w tym potencjalne połączenia do USA.

Centralny Port Komunikacyjny (CPK)

Lokalizacja: Gmina Baranów, Mazowieckie
Planowane Otwarcie: 2027

CPK ma stać się największym lotniskiem w Polsce, łącząc funkcje lotniska i węzła kolejowego. Będzie obsługiwał wiele międzynarodowych połączeń, w tym liczne trasy do USA.

Polska dysponuje rozbudowaną siecią lotnisk, które obsługują połączenia międzynarodowe, w tym do Stanów Zjednoczonych. Od dużych hubów jak Lotnisko Chopina w Warszawie, po dynamicznie rozwijające się porty regionalne, polskie lotniska odgrywają kluczową rolę w łączeniu kraju ze światem. Inwestycje w nowe projekty, takie jak Centralny Port Komunikacyjny, zapowiadają dalszy rozwój i zwiększenie liczby połączeń transatlantyckich. Dzięki temu podróżowanie między Polską a USA staje się coraz bardziej dostępne dla pasażerów.